Klubmesterskaber 2017 – Senior og ungdom

Klubmesterskaber 2017 – Senior og ungdom

Klubmesterskaber 2017

Lørdag afholdte Skjern Badmintonklub det årlige klubmesterskab for klubbens medlemmer. Der var deltagelse af 35 spillere og der blev afviklet 50 kampe.

Kampene i senior A-rækkerne blev de mest spændende i mange år og de mange lange og tætte kampe var også med til at stævnet trak 2½ time ud i forhold til det planlagte.

Alene de tre singlekampe i senior A tog godt knap 4 timer at afvikle, da alle tre kampe gik ud i 3 sæt.

I senior A sikrede Johnny Andersen sit 23., 24. og 25. klubmesterskab da han vandt alle tre rækker, mens Christoffer Sørensen sikrede sig singlesejren i U15 for tredje år i træk (én gang i U13 og to gange i U15) efter blot at have spillet badminton i 4 år.

Klubmesterskaberne var kulminationen på en sæson med et stort fremmøde til fællestræningerne for både ungdom og senior. Især på seniorsiden har der været en betydelig fremgang. Spillerne på fællestræningsholdet kommer vidt omkring fra i landsdelen bl.a fra Tim, Lønborg, Borris, Stauning, Sørvad, Mejdal, Tarm, Rækker Mølle, Ådum, Dejbjerg, Ringkøbing og selvfølgelig Skjern.

 

Resultaterne blev følgende:

Senior

Damesingle Senior A

  1. Cecilie Thøgersen

Herresingle Senior A

  1.  Johnny Andersen
  2.  Joachim Conradsen
  3.  Peter E. Lauridsen

Herredouble Senior A

  1.  Johnny Andersen / Simon Vang Andersen
  2.  Joachim Conradsen / Jesper Sandgrav
  3.  Peter E. Lauridsen / Nikolaj Fausholt

Mixed double Senior A

  1.  Johnny Andersen / Benedikte Bech
  2.  Peter E. Lauridsen / Majbritt Tulle Kure
  3.  Joachim Conradsen / Bodil Kaasen

 

Herresingle Senior B

  1.  Jesper Sandgrav
  2.  Daniel Iversen
  3.  Magnus Kirk
  4.  Nikolaj Fausholt
  5.  Christoffer Haahr
  6.  Simon Vang Andersen

Herredouble Senior B

  1.  Jørgen Lund Jensen / Jens Jakobsen
  2.  Christoffer Haahr / Thomas Nielsen
  3.  Daniel Iversen / Christoffer Sørensen
  4.  Frederik Mauritzen / Carsten Mauritzen

 

Herresingle Ungsenior/ungdom 1

  1.  Thomas Nielsen
  2.  Simon Bülow
  3.  Frederik Mauritzen
  4.  Emil Bergmann
  5.  Christoffer Sørensen

 

Ungdom

Herresingle U17A

  1. Frederik Mauritzen
  2. Emil Bergmann
  3. Patrick Gissel

Herresingle U15A

  1. Christoffer Sørensen
  2. Simon Bülow

Damesingle U15A

  1. Cecilie Thøgersen

Herresingle U15B

  1. Jacob Pedersen
  2. Jonas Hau
  3. Frederik Kirk Lauridsen

Herresingle U13A

  1. Kristian Hansen

Herresingle U11A

  1. Abiram Nagendram

Damesingle U11A

  1. Isabella Nielsen

Herresingle U9A

  1. Simon Stampe Larsen

Herredouble  Ungsenior/ungdom 1

  1.  Jonas Hau / Emil Bergmann
  2.  Simon Bülow / Frederik Kirk Lauridsen
  3.  Patrick Jul Gissel / Daniel Nygaard
  4.  Jacob Pedersen / Cecilie Thøgersen

Herresingle  Ungsenior/ungdom 1

  1.  Patrick Jul Gissel
  2.  Jacob Pedersen
  3.  Patrick Gissel
  4.  Jonas Hau
  5.  Frederik Kirk Lauridsen

Double Ungdom 2

  1. Patrick Gissel / Simon Stampe Larsen
  2. Abiram Nagendram / Kristian Hansen

Dagsorden til Generalforsamling 2016

Dagsorden

  1. Valg af dirigent
  2. Bestyrelsens beretning for det forløbne år
  3. Fremlæggelse af regnskab for det forløbne år til godkendelse, samt budget for det kommende år.
  4. Fastsættelse af kontingent
  5. Behandling af evt. indkomne forslag
  6. Valgt til bestyrelsen (Johnny Andersen, Henrik Haugaard og Benedikte Bech)
  7. Valg af 2 suppleanter til bestyrelsen (Kasper Hindø og ledig)
  8. Valg af revisor (Lars Hindø, modtager ikke genvalg)
  9. Eventuelt.